مهندسی فوتونیک

مطالب علمی و مشاوره آزمون کارشناسی ارشد فوتونیک

مهندسی فوتونیک

مطالب علمی و مشاوره آزمون کارشناسی ارشد فوتونیک

مهندسی فوتونیک
طبقه بندی موضوعی
نویسندگان

 جمعی از محققین انستیتو تکنولوژى کالیفرنیا، روشی را ایجاد کرده اند که بدون دستکاری در لنز و ابزارهای نوری میکروسکوپ ها، بتوان تصاویری بسیار بهتر تهیه نمود. آنها به جاى اینکه در ساختار نورى خود میکروسکوپ ها تغییر خاصى اعمال کنند، کار خود را بر روى یک نرم افزار کامپیوترى پردازشگر و ترکیب کننده تصویر که در ارتباط با میکروسکوپ کار مى کند، متمرکز کردند.

 

تغییر سخت افزارى مهمى که بر روى میکروسکوپ هاى معمولى موجود انجام مى گیرد زمانى است که مى خواهند یک مجموعه 150 تایى از لامپ هاى LED کوچک را در زیر لام، و یا به عبادت دیگر همان جایى که سیستم نورى خود میکروسکوپ تعبیه شده است، جاسازى کنند.

 

براى دیدن نمونه موجود، نور از زاویه های مختلفی تابانده شده و تصاویر مختلفی تهیه می شود. سپس نرم افزار کامپیوترى تمامى آن تصاویر را به یکدیگر متصل کرده و یک تصویر یکپارچه از نمونه آزمایشگاهى تولید مى کند.

 

در نهایت تصاویر حاصل از پردازش این نرم افزار حاوى اطلاعاتى ١٠٠ برابر بیشتر نسبت گذشته خواهد بود. با این نرم افزار پردازشگر و مجموعه نورى، کاربران مى توانند میکروسکوپ هاى ساده و قدیمى خود را به یکباره ارتقا رزولوشن داده و از تصاویر حاصل بیشترین اطلاعات را استخراج کنند.

 

براى تجهیز هر میکروسکوپ به این مجموعه نورى جدید تنها ۲۰۰ دلار هزینه تخمین زده شده است. بنابراین محققین معتقد هستند که از این روش مى توان در تجهیز میکروسکوپ هاى آزمایشگاه ها با هزینه کمتر در جهت توسعه بهداشت و درمان در کشور هاى مختلف استفاده نمود.


منبع: narenji.ir

۹۲/۰۵/۱۲

نظرات  (۲)

یه سوال به نظرتون آینده تحقیقات در زمینه فوتونیک در ایران و جهان رو به کدوم سمت می رود ؟
به اضافه آینده شغلی
پاسخ:
در حال حاضر موضوعات زیادی از جمله اپتیک کوانتومی، بلورهای فوتونیکی فیبری، اپتیک پلیمرها، مدارهای مجتمع فوتونیکی، لیزرهای نیمه رسانا و ... مورد توجه هستند.
آینده ی شغلی فوتونیک در ایران هم بسیار روشنه. اما این آینده مشخص نیست که چقدر نزدیک یا دوره !
سلام
با تشکر من که اصلا کوانتوم پاس نکردم ومغناطیسم هم ضعیفه،الان چی وچه کتابی بخونم تا الکترودینامیک وکوانتوم پیشرفته به مشکل نخورم؟
پاسخ:
سلام. کتاب های میلفورد و زتیلی رو بهتون پیشنهاد میکنم. امیدوارم موفق باشید !